private | download | mapa webu
Logo


História MR
Princíp MR
Akronymy v MR
Kontraindikácie
Kontrastné látky
MR mozgu
MR chrbtice
MR kĺbov
MR angiografia
MR srdca
MR brucha

kostra

Verejné fórum - Staršie správy

Staršie správy Verejného diskusného fóra stránok MRI portál.
Späť na nové správy

Správa od: admin | 4.9.2008 2008 19:09 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Dobrý ďen, Vítam Vás v diskusnom fóre stránok www.mri-portal.com určenom pre laickú verejnosť. S radosťou sem môžte smerovať Vaše otázky, pripomienky a skúsenosti a pevne dúfam že sa zapoja aj iný skúsení nadšenci, ktorí Vám odpovedia na Vaše dotazy.

Správa od: jana | 22.12.2008 2008 18:00

Dobrý večer, bola som na MR vyšetrení, ale bohužiaľ som ho nemohla absolvovať, lebo som dostala zlý pocit z toho tunela. Prosím Vás, ak mi budú vyšetrovať malú panvu, je nutné mať hlavu vo vnútri a na ušiach slúchadlá. Keby nie, pomohlo by mi to. Ibaže škoda, že sa pred vyšetrením nemám s kým poradiť a ani som nevedela do čoho idem. Teraz to skúsim 2x, ale neviem, či uspejem. Dakujem Jana

Správa od: admin | 23.12.2008 2008 08:48 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Milá Jana. Zrejme trpíte určitým stupňom klaustrofobie, ak máte stiesnený pocit vo vnútri tunelu MR prístroja. Na Vašu otázku by som odpovedal kladne. Pri vyšetrení panvy na našom pracovisku by ste mala nohy a pánvu vo vnútri tunela a hlava by bola teoreticky von z tunela (záleží na Vašej výške, tunel ma cca 180 cm a Vaša panva by bola uprostred). Myslím si, že táto poloha nie je až tak neznesitelná pre pacienta. Uloženie pacienta je však závislé na zvyklostiach MR pracoviska a na type MR systému. U nás pracujeme na systéme firmy Philips, tak by som si dovolil tipnúť, že väčšina MR pracovísk s týmito systémami ukladá pacienta nohami smerom do vnútra tunela. Možno sa nájde niekto z kolegov, ktorý pracujú na iných MR systémoch, ktorý Vám tiež poradia. Slúchadla by mali byť samozrejmosťou, ale rovnako to závisí od MR pracoviska. Ak máte velký strach z hluku pri vyšetrení je možné si priniesť vatu, alebo štuple do uší - dostanete ich kúpiť v lekárni.

Správa od: tomas | 30.12.2008 2009 17:17 | m0nik@azet.sk

čo stoji taký prístroj?

Správa od: admin | 31.12.2008 2009 07:20 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Re:tomas. Tuto otázku by bolo lepšie položiť priamo osobám zastupujúcim firmy jednotlivých MR systémov. Cena totiž nezávisí len od samotného MR systému, ale aj od ďalšieho voliteľného hardverového a softvérového vybavenia. Bežne ide o desiatky miliónov korún.

Správa od: majo | 11.2.2009 2009 15:45

zdravim, chcem sa spytat ci je mozne sina zaklade vlastnej ziadosti uhradit niekde MRI brucha tj vnutornych organov a aka je cena.

Správa od: admin | 14.2.2009 2009 22:58 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Re:majo. V prvom rade by som sa chcel ospravedlniť za trochu neskoršiu odpoveď - skôr som sa k fóru nedostal. A bohužiaľ stránka je mladá, tak kolegovia z iných MR pracovísk ešte fórum nesledujú v takej miere, aby Vám niekto odpovedal na Vašu otázku skôr.

V dnešnej dobe si samozrejme môžte zaplatiť ako samoplátca aj MR vyšetrenie. Problém však nie je s platením, ale skôr s indikáciou k vyšetreniu. MR prístroj totiž nie je akýsi "zázračný skener", ktorým si jednoducho prezriem celé telo (brucho), či som v poriadku.
Každé MR vyšetrenie (a hlavne v oblasti brucha) sa úzko zameriava na danú oblasť podľa prvotnej diagnózy a slúži vo väčšine prípadov ako vyšetrenie doplňujúce. V našom zariadení (poznámka: pracujem v českej republike) by ste teda ako samoplátca bez žiadosti od odborného lekára asi nepochodil. Neviem, či je to nejak podchytené zákonmi, že si pacient nemôže sám indikovať rôzne vyšetrenia, takže nemôžem hovoriť za iné MR pracoviská a ich praktiky. Možno by ste niekde našiel MR pracovisko, kde by Vás vyšetrili na základe Vašej vlastnej žiadosti. Preto by som Vám odporučil opýtať sa konkrétne na MR pracovisku, ktoré by ste chcel navštíviť. A možno ešte jedna lepšia rada: poradil by som Vám navštíviť nejakého odborného lekára, ktorý by Vám presne na základe Vašich problémov určil diagnózu, alebo Vás poslal na nejakú zobrazovaciu modalitu. Ak by ste trval na magnetickej rezonancii a chcel by ste si ju sám zaplatiť, treba to lekárovi samozrejme povedať. On by Vám vysvetlil, či je toto vyšetrenie vo Vašom prípade nutné, alebo nie.

Čo sa týka ceny, vyšetrenie stojí od 4 do 9 tisíc Kč v závislosti od použitia kontrastných látok. Na slovensku by som si tipol okolo 150 až 300 eur.

Správa od: Elena | 24.2.2009 2009 11:59 | elaska@t-zones.sk

Dobry den. Chcem sa opytat na moznosti vysetrenia MR.Mam syna, ktory bude mat v maji 3 roky. od narodenia nema zostupene jedno vyjicko v miesku. chodime zhruba kazdeho pol roka na kontrolu do chirurgickej ambulancie, kde mu pokazde robia aj Sono vys.ci nei je vidno to vajicko niekde v zostupnych cestach. Smola je v tom, ze este nikdy ho nevideli. Dr.to uz klasifikuje ako agenezu. Ja chcem teda vediet ci nie je vhodne spryviti MR vys, kedze je to jedno z najlepsich zobrazovacich vysetrovacich technik. Nie som nadsena, ze by mu mali robit operacny zakrok bez toh, aby vedeli kde sa problem nachadza a v akom rozsahu.

Správa od: admin | 25.2.2009 2009 08:05 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Re: Elena. V prvom rade by som chcel poznamenať, že sme sa na našom oddělení s takýmto prípadom vyšetrenia ešte nestretli. Vyšetrenie magnetickou rezonanciou je samozrejme vhodné pre zobrazenie mäkkých tkanív v oblasti panvy. Vo vašom prípade je však problémom, alebo lepšie povedané komplikáciou, vek vášho syna. Je samozrejme možné zobraziť oblasť malej panvy, kde by sa eventuélne mohlo nezostupené vajíčko (semenník) nachádzať. Samotný semenník 3 ročného chlapca má veľmi malé rozmery, a ak by semenník nebol úplne vyvinutý, nemusí byť viditeľný medzi ostatnými štruktúrami malej panvy. Tým chcem povedať, že vyšetrenie nemusí mať vždy úspech a nezostúpený semenník sa nepodarí zobraziť. Druhým problémom je, že vyšetrenie magnetickou rezonanciou vyžaduje naprostý kľud pacienta počas vyšetrenia (cca 20-30 minút). Z tohto dôvodu sa deti vo veku Vášho syna vyšetrujú v celkovej anestézii (dieťa sa uspí), ktorá obnáša tiež určité riziká a ako bolo už povedané nemusí byť vyšetrenie úspešné. Je to na zvážení Vášho lekára, či je MR vyšerenie v celkovej anestezii chlapca nutné, a či bude mať vyšetrenie nejaký prínos. Aj v tomto prípade Vám teda poradím skonzultovať túto alternatívnu možnosť MR vyšetrenia s ošetrujúcim lekárom Vášho syna. On Vám vysvetlí, či je MR vyšetrenie vhodné, alebo nie, prípadne čo obnáša celková anestézia a podobne.

Správa od: Mato | 12.3.2009 2009 18:03

Zdravim. Nenasiel som vhodnu diskusiu kde by som mohol polozit tuto otazku tak to skusim tu,popripade to mozte zmazat. V poslednej dobe sa casto hovori o digitalizacii zdravotnictva. Zaujimalo by ma akym sposobom sa budu digitalizovat uz exponovane snimky na filmoch, aby sa nemuseli drzat v archivoch ale len v pc.
Dakujem

Správa od: admin | 13.3.2009 2009 07:17 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Re: Mato. Digitalizacia na rentgene uz existuje dlhsiu dobu a postupne sa objavuju dalsie a dalsie zdigitalizovane pracoviska. Rozdiel oproti klasickým snímkom je len v ich archivacii a prenose pomocou pocitacovej siete. Digitalne snimky musia byt rovnako ako klasicke snimky na filmoch exponovane rentgenovym ziarenim, akurat ich archivacia je v digitalnej forme. Kazde rentgenove pracovisko uchovava snimkovu dokumentaciu pacienta po dobu 5 rokov. Snimky starsie ako 5 rokov sa znehodnocuju, takze po piatich rokoch od prechodu pracoviska na digitalizaciu by sa v archive nemali nachadzat ziadne snimky na filmoch, ale len snimky v digitalnej forme (zavisi to od zvyklosti pracoviska).

Správa od: Mato | 13.3.2009 2009 13:12

no to viem ze su specialne filmy ktore sa vlozia do citacky a prevedu do pc a hned vymazu pre dalsie pouzitie. Ale ako sa zdigitalizuju snimky vyvolane,ktore uz su ulozene v archivoch par rokov, aby sa dali spracovat na pc a zabranilo sa ich znehodnocovaniu?

Správa od: admin | 13.3.2009 2009 13:29 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Re:Mato. Asi sme sa uplne nerozumeli, resp. som sa zle vyjadril. Obrazova dokumentacia pacienta sa archivuje po dobu piatich rokov. Rentgenove snimky v archive, ktore su starsie ako 5 rokov sa jednoducho znicia (tzv.skartacia). Tu nejde o to, ze by mali klasicke snimky zivotnost len 5 rokov, ale snimky stare 5 rokov uz nie su dostatocne aktualne k stavu ochorenia. Pokial ide o ochorenie, ktore sa sleduje pravidelne, kontroly su urcite castejsie ako raz za 5 rokov. Co sa tyka toho zdigitalizovania klasicky vyvolanych snimkov. Nepoznam pracovisko, kde by starsie snimky nejakou citackou skenovali do PC. Ani som si nie isty, ci taky pristroj existuje.

Správa od: Mato | 13.3.2009 2009 13:44

Ok, dakujem pekne za odpoved.

Správa od: Filip | 27.3.2009 2009 15:58

Dobrý den, jsem objednán na MR mozku. Před půl rokem mi byl udělán kovový zubní můstek. Bude možné vyšetření provést?
Děkuji mnohokrát za odpověď

Správa od: admin | 27.3.2009 2009 21:03 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Re: Filip. Zubné implantáty sa uz dnes vyrabaju z nemagnetickych materialov. Zatial sme sa este nestretli so situaciou, kedy by nejaky zubny implantat sposobil problemy pri MR vysetreni, takze MR vysetrenie by malo byt u Vas bez problemov. V kazdom pripade upozornit na to personal MR pracoviska.

Správa od: olga | 30.4.2009 2009 20:01

Dobrý deň. Dnes mi robili MR krčnej chrbtice a nedali mi sluchadlá, čo ma prekvapilo lebo ten hluk je velmi silný. Nemože to uškodiť? Mna po tom rozbolela hlava. Dakujem

Správa od: admin | 1.5.2009 2009 08:45 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Re: olga. Slúchadla by mali pri vyšetrení do určitej miery tlmiť hluk, ktorý vytvára MR prístroj. Neviem aké su pracovné postupy MR pracoviska, kde ste podstúpila vyšetrenie, každopádne by sa mali slúchadlá používať pokiaľ možno pri každom vyšetrenií. Nie vždy je to ale možné. U nás pri vyšetrení mozgu a krčnej chrbtice nie je možné použiť slúchadlá, ale kompenzujeme to inými pomôckami.
Hluk pri vyšetrení je naozaj silný a pre väčšinu pacientov nepríjemný, či už so slúchadlami, alebo bez nich. Myslím si ale, že vyšetrenie bez slúchadiel nijak neuškodí Vášmu sluchu.

Správa od: janette | 29.5.2009 2009 21:58 | guzi.jaroslav@atk.sk

mam syna,kt. ma m.perthes,liecime sa uz treti rok a este to nie je vporiadku.pytala som sa ortopeda na MR,kedze na poslednom rtg sme na jednom mieste nemali vobec vyvinutu kost,ci tie nervy a cievy niesu pricviknute,ci MR mu nepovie viac,ale odmietol vypisat ziadost,ze je to drahe vys. a v nasom pripade zbytocne.prosim poradte,som naozaj zufaly rodic,kt.chce svojmu 9-rocnemu synovi pomoct.dakujem za odpoved.

Správa od: admin | 15.6.2009 2009 12:35 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Re: janette. V prvom rade by som chcel poznamenať, že pracujem ako radiologický asistent, takže nie je v mojej kompetencii posudzovať rozhodnutia odborných lekárov (čo je vhodné a čo nie), vo Vašom prípade Vášho ortopéda.
Pri ochorení morbus perthes slúži vyšetrenie magnetickou rezonanciou hlavne k odhaleniu skorých štádií ochorenia. To znamená, kým je nález na rentgenovom vyšetrení negatívny (laicky povedané, kým nie sú zmeny na kostiach viditeľné na rtg snímkoch). U Vášho syna je viacmenej diagnóza už jasná, takže naozaj by magnetická rezonancia nemala veľký prínos. Na rezonancii nie sme schopný odhaliť z akého dovodu sa u Vášho syna m.perthes objavila a čo ju sposobuje, čím chcem reagovať na Vašu domnienku: "či tie nervy a cievy nie su pricviknuté". Zrejme má Váš ortopéd pravdu, že rezonancia vo Vašom prípade nič nové neprinesie.

Správa od: Monika | 30.6.2009 2009 20:17

Dobry den!Chcela by som sa opytat, aka je cena vysetrenia magnetickou rezonanciou , ak mam odporucanie od lekara. Je potrebne nieco doplacat? Aj vtedy plati suma uvedena uz v starsom prispevku?

Správa od: admin | 1.7.2009 2009 12:52 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Re: Monika. Ak máte odporúčanie (žiadanku k MR vyšetreniu) od odborného lekára, tak sa nepovažujete za samoplátcu. Vyšetrenie Vám bude platiť Vaša pojisťovňa, takže nebudete nič doplácať. Aspoň, tak je to v Českej republike, kde pracujem. Myslim si, že na Slovensku je MR vyšetrenie tiež plne hradené pojisťovňou.

Správa od: Tamara | 2.7.2009 2009 17:15 | ogurecka@centrum.sk

Dobrý deň, ja by som mala jednu otazku. Bola som na MRI vyšetrení bedrových kĺbov. Ak si dobre pamätám, záver z tohto vyšetrenia bol koxitida bilat, bolo tam vidieť vraj nejaky vypotok na obidvoch klboch. Mňa však bolí iba pravý kĺb, bolesť aj naďalej pretrváva a zápalové parametre sú negatívne, vie mi niekto poradiť o čo sa môže jednať? Ďakujem

Správa od: admin | 14.7.2009 2009 11:49 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Re: Tamara. Je ťažké posudzovať nález podľa Vašej informácie koxitida bilat. V naleze mohla byt veta susp. koxitida bilat. a to uplne meni situaciu.
Co sa tyka toho vypotku v klboch. Ide o nespecificky priznak ochorenia, tzn. ze ochorenie nemusi byt prave zapaloveho charakteru. Urcite vsak vypotok signalizuje, ze v klboch dochadza k nejakym zmenam.

Správa od: Peter Gyurkovics | 15.7.2009 2009 13:59 | peter.gyurkovics@nemocnicna.sk |

Samoplatca. Na našom pracovisku stojí MR vyšetrenie 250 €. Nerobíme však bruchá i keď náš MR prístroj je celotelový. Všeobecne MR prístroje s 0,3 T čiže otvorené magnety s týmto polom nedokážu toto vyšetrenie zvládnuť až v takej kvalite ako 1,5 T MR prístroje.Tu by to vyšetrenie bolo orientačné.Vždy je cena za vyšetrenie kde je treba si prirátať cenu za kontr. látku a zdrav. materiál to je tak daľších 100 až 150 €. Tak by som sa Tomáš riadil tým čo vám už poradili. Môj osobný názor je , že tam kde nie je RTG žiarenie mal môcť pacient zaplatiť bez žiadosti a skorej sa poradiť s odborným personálom priamo na pracovisku MR. Čo si budeme nahovárať veľká čať klinikov vôbec nevie čo mu vlastne vyšetrenie prinesie.

Peťo

Správa od: Ľuboš | 22.7.2009 2009 13:53 | Lubosh7@gmail.com

Dobrý deň, absolvoval som MRI mozgu na pracovisku, ktoré má prístroj MAGNETOM AVANTO 1,5T. Mojej odosielajúcej lekárke(neurologička) už prišli výsledky spolu s CD. Sestrička mi povedala, že CD je moje. Zajtra si poň idem. Chcem sa spýtať, či mi CD pôjde spustiť aj na bežnom PC či notebooku, alebo je potrebný pre prezeranie špeciálny softvér? Svoje snímky MRI mozgu chcem vidieť čisto zo zvedavosti. Ďakujem.

Správa od: admin | 23.7.2009 2009 09:33 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Re: Ľuboš. CD s MR vyšetrením by malo obsahovať tzv. prehliadač, ktorý umožňuje prezeranie MR obrazov aj na bežnom PC.

Správa od: Nela | 31.7.2009 2009 15:44 | rysavka444@azet.sk

Dobrý deň. Čaká ma MR mozgu a krčnej chrbtice, problém je v tom že mám strach z uzavretých priestorov,už teraz mám z toho nepríjemný pocit. Ako predísť strachu. Absolvujem to prvý krát.

Správa od: admin | 5.8.2009 2009 09:39 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Re: Nela. Vyšetrenie treba vyskúšať. Mnoho ľudí, ktorý si myslia, že majú klaustrofóbiu (strach z uzavretých priestorov) vyšetrenie zvládne bez problémov, a naopak ľudia, čo si myslia, že MR vyšetrenie pre nich nebude problém v mag.rezonancii nevydržia.
Pred vyšetrení je možné užiť lieky na ukľudnenie. Toto však musíte skonzultovať s odosielajúcim lekárom, ktorý Vás na vyšetrenie poslal.

Správa od: Slazer | 6.8.2009 2009 13:43 | Slazer@email.cz

Dobrý deň. Rád by som sa spýtal odborníkov ktorý z týchto dvoch prístrojov na MRI je vhodnejší pre zobrazenie chrbtice a diagnostiku prípadných deformít (skolioza).

http://www.medical.siemens.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay~q_catalogId~e_-1~a_catTree~e_100010,1007660,12754,14330~a_langId~e_-1~a_productId~e_75336~a_storeId~e_10001.htm

http://www.medical.siemens.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay~q_catalogId~e_-1~a_catTree~e_100010,1007660,12754,14330~a_langId~e_-1~a_productId~e_16837~a_storeId~e_10001.htm

Ďakujem.

Správa od: admin | 11.8.2009 2009 08:30 | admin@gmail.com | http://www.mri-portal.com

Re: Slazer. MR systém Avanto 1,5T je vývojovo novší systém, ale obidva MR prístroje su vhodné a schopné v dostatočnej kvalite zobraziť štruktúry v oblasti chrbtice.

Správa od: erika | 16.8.2009 2009 23:15

dobry vecer som tu prvy krat a tema ma zaujala. tiez ma caka vysetrenie MRI trosku sa bojim ale snad to vydrzim. co ma vsak viac znepokojuje je to, ze som bola na rentgene mozgu. v karte mam napisane 6 krat no v skutocnosti to bolo minimalne 12 krat niektore vsak aj s tym stvorcom. moze si pracovnicka urobit aj sama od seba viac snimkov, moze mi to uskodit, pretoze som 2 dni bola ako priotravena a v ustach som mala horku chut.

Správa od: Mata | 17.8.2009 2009 15:06

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať koľko by som platila za MRI vyšetrenie pokial by som mala žiadanku od lekára na toto vyšetrenie??
Ešte by ma zaujímalo, ak už niekto bol na MRI mozgu a zistili mu niečo, aký bol potom postup liečenia a či sa mu stav zlepšil.
Ďakujem

Správa od: Eva | 18.8.2009 2009 14:29 | opeta@zoznam.sk

Dobrý deň, môj onkológ ma poslal na MR vyšetrenie a som z toho zmätená pretože mi nepovedal prečo. Moja diagnóza je D24-nezhubný nádor prsníka a momentálne sa mi 2 hrčky-fibroadenómy zväčšili v krátkom čase. Nikde na webových stránkach zaoberajúcich sa MR prístrojmi nie je spomínané vyšetrenie prsníkov, len brucha. Dá sa vyšetrením zistiť rakovina alebo zhubnosť nádoru?
Ďakujem za odpoveď.
Eva

Správa od: admin | 18.8.2009 2009 20:37 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Re:erika. Takmer kazde rtg vysetrenie obsahuje viac ako jeden snimok. Pri beznom rtg vysetreni lebky sa robia minimalne dve snimky (zadopredna a bocna) na karte je vsak zapisane len jedno vysetrenie. Tzn. ze ak ste bola 6 krat na rtg lebky, v skutocnosti Vas kludne mohli snimkovat aj 12 krat.

Správa od: admin | 18.8.2009 2009 20:46 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Re: Mata. Vasa otazka uz tu bola zodpovedana. Ak mate ziadanku k MR vysetreniu, bude Vase vysetrenie plne hradene pojistovnou, tzn. ze nebudete platit nic. Co sa tyka Vasej druhej otazky, existuje velke mnozstvo roznych mozgových ochoreni s individualnym postupom liecby. Myslim, ze Vam nikto neda odpoved na Vasu otazku bez konecnej diagnozy, alebo vysledku vysetrenia.

Správa od: admin | 25.8.2009 2009 14:11 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Re: Eva. MR vyšetrenie prsníkov nie je úplne bežné vyšetrenie. Tým chcem povedať, že nie každé MR pracovisko prevádza toto vyšetrenie na rozdiel od bežných MR vyšetrení mozgu, chrbtice, či brucha. Samozrejme aj magnetická rezonancia dokáže zobraziť patologické ložiská v prsníkoch a po aplikácii kontrastnej látky je do určitej miery možné posúdiť zhubnosť ložiska. Výsledok však nie je stopercentný. Zhubnosť nádoru najpresnejšie preukáže biopsia a histologické vyšetrenie.

Správa od: Zuzana | 18.9.2009 2009 15:51

Dobrý deň, chcela by som sa Vás spýtať, či nevadí, keď idem o pár dní na MR konkrétne kôli kolenu a v tých dňoch budem mať menštruáciu? Mohlo by to byť dôvodom toho, že by ma v ten termín nezobrali? Za odpoveď Vám veľmi pekne ďakujem.

Správa od: admin | 19.9.2009 2009 20:05 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Re: Zuzana. Menstruacia nehra absolutne ziadnu rolu pri MR vysetreni, takze sa nemusite obavat, ze by Vas nevysetrili.

Správa od: Beata | 9.10.2009 2009 19:34

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či je MR "stopercentná". Jednoducho či je možné, že by sa niečo "prehliadlo", poprípade či sa môže stať, že doktor, ktorý MR popisuje, niečo nezachytí. A či existuje možnosť dať si popísať CD aj viacerým odborníkom. Ďakujem

Správa od: admin | 14.10.2009 2009 12:28 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Re: Beata. Aj lekár je len človek, takže sa može stať že niečo prehliadne. Doležitou poznámkou je to, že MR vyšetrenie je dosť závislé na vyplnenej žiadanke k vyšetreniu. Ak klinik, ktorý má k dispozícii výsledky predchádzajúcich vyšetrení do žiadanky dostatočne neuvedie na čo sa máme pri vyšetrení zamerať,výrazne tým zníži efektivitu vyšetrenia (priklad: aj Vy by ste asi ťažko niekde niečo hľadala, keby Vám nikto nepovedal, čo a kde máte hľadať).

Či si možte dať CD popísať viacerými odborníkmi? Neviem ako na Slovensku, ale v Českej republike existuje istá možnosť dať si druhotne popísať vyšetrenie z CD. Avšak k druhotnému popisu Vám musí odborný lekár znovu vypísať žiadanku o konzultáciu s radiológom, aby bolo možné vykázať prácu radiológa pojisťovni. Je nutne sa však vopred dohodnúť s MR pracoviskom, ci Vam vysetrenie popisu.

Správa od: evca | 12.12.2009 2009 20:00

Mna by zaujimalo,co znamená pozitivna a negativna kontrastna latka.Dakujem

Správa od: admin | 14.12.2009 2009 06:48 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Pozitivna a negativna kontrastna latka, je nazvoslovie pouzivane pri rentgenovych vysetreniach. Podstatou je rozne zobrazenie na rentgenovych obrazoch. Pozitivna kontrastna latka sa zobrazi ako svetle miesto na snimku a negativna naopak tmave miesto.

Správa od: Stano | 17.12.2009 2009 21:27 | Sobek.S@azet.sk

Dobrý deň, chcem sa opítať či MR vyšetrenie je vhodné pre zisťenie zúženia ciév. Trpím touto chorobou druhého stupňa a mám silné bolesti pri chôdzi v dolnej končatiňe. Cievný lekár naznačil že buďe treba operácia, ale žiadné podobné vyšetrenia nenaznačil. Ďakujem za odpoveď, najlepšie na E-MAIL

Správa od: Robo | 22.12.2009 2009 23:41

Dobrý deň,
chcel by som absolvovať MRI vyšetrenie chrbta na dvoch pracoviskách MRI. Potreboval by som nezávislé názory aspoň dvoch pracovísk na môj problém. CT sken totiž nenašiel nič okrem Schmorlovych uzlov a trpím nepríjemnými bolesťami v pravej časti driekovej oblasti. Masáže ani plávanie nepomáhajú. Môžete mi prosím odporučiť dve najvhodnejšie strediská MRI na Slovensku (prípadne v ČR ak je to hradeneé zdravotnou poisťovňou) ktoré by mi vedeli stanoviť presnú diagnózu? Ďakujem.

Správa od: Jojo | 20.1.2010 2010 15:49 | F.C@Centrum.sk

Dobrý deň, bol som na MRI vyšetrení mozgu, kde mi mali potvrdiť alebo vylúčiť diagnózu aneuryzma (neprasknutá). Vo výsledku sú uvedené techniky vyšetrenia : T1 sag, T2 sag, T2 flair tra, T1 Omniscan i.v. tra. Záver diagnózu vylúčil. Chcel by som sa opýtať, či spomínané techniky sú dostatočné podľa Vášho názoru na vyšetrenie uvedenej diagnózy. Nemali použiť aj MRA angiografiu ? Dali mi aj CD, pozrel som si ho na PC a mozgové tkanivá vidieť pekne ale práve cievy tam nie je veľmi dobre vidieť. Ďakujem za odpoveď.

Správa od: iveta | 21.1.2010 2010 11:38

Dobrý deň prajem,som objednaná na MR vyšetrenie prsníkov a mám otázočku,že či je možné vykonať vyšetrenie ked mám vnútromaternicové teliesko s meďou.Nemôžu nastať nejaké problémy pri vyšetrení? Ďakujem za odpoveď

Správa od: admin | 21.1.2010 2010 13:04 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Re: iveta. Vnutromaternicove teliesko by nemalo robit problemy pri MR vysetrenii. Med je nemagneticky materiál, kompatibilny z magnetickou rezonanciou.

Správa od: admin | 21.1.2010 2010 13:14 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Re: Jojo. Voľba vysetrovacich sekvencii a priebeh vysetrenia je vzdy na rozhodnuti radiologa na prislusnom MR pracovisku. Pokial lekar v zavere vylucil diagnozu, pravdepodobne vedel preco. Radiolog ma trochu inaksi pohlad na MR obrazy a vidi tam veci, ktore su Vam akoby prehliadnutelne. Na druhu stranu nechcem vyvracat pouzitie techniky MRA. MR angiografia je urcite vhodna na zobrazenie ciev.

Správa od: Klara | 26.1.2010 2010 16:13

Pekný den, zaujímala by ma jedna vec. Chodim ku gastroenerologičke s bolesťou brucha v oblasti pupku... V poslednom rade ma po všeliakých vyšetr. poslala na magnet. Zaujíma ma len jej konanie nakolko mi napísala do žiadanky - vyšetriť malu panvu... či oblasť pupku je možné zachytiť vyšetr. malej panvy... či to bolo na mieste? Dakujem za odpoved!

Správa od: slavo | 27.1.2010 2010 00:05 | blackniga@azet.sk

dobri den mam takuto otazku manželka je odporučana na višetrenie mri a mame stoho strach chcel bi som sa opýtať ako dlho trva višetrenie driekovaj časti chrbtice a či sa dá podať nejaký liek proti uskozti a strachu s uzavretých priestorov a ake je to asi aki je velki otvor kde davaju pacienta.

Správa od: admin | 28.1.2010 2010 06:41 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Re: Klara. Myslim, ze Vasa gastroenterologicka asi vie preco Vas na MR vysetrenie malej panvy posiela na zaklade anamnezy pripadne na zaklade inych vysetrenii. Dalej Vasa lekarka urcite pozna magneticku rezonanciu a moznosti tohto vysetrenia.
MR vysetrenie je totiz vzdy zamerane na nejaku oblast ludskeho tela, pripadne samostatne organy. V oblasti brucha a panvy je mozne vysetrit napr. pecen, slezinu, tenke crevo, malu panvu a pod. Bolesti v oblasti pupku je velmi vseobecny pojem a moze pochadzat z roznych lokalizacii.

Správa od: admin | 28.1.2010 2010 06:56 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Re: Slavo. Samozrejme je mozne podat ukludnujuce lieky, ktore pacienta skludnia pred vysetrenim. Lieky Vam vsak musi predpisat lekar, ktory Vas na vysetrenie odosiela. Nemozem hovorit za vsetky MR pracoviska, ale na tych co poznam Vam nikde nepoda liek personal magnetickej rezonancie.
Tunel magnetickej rezonancie je 180cm dlhy, ma 60cm priemer a z obidvoch stran je otvoreny. Existuju aj otvorene magnety (vid Pre verejnost). Mnohi ludia si myslia, ze maju klaustrofobiu a maju strach z MR vysetrenia a nakoniec zvladnu vysetrnie aj bez podania utlmujucich liekov.

Správa od: slavo | 1.2.2010 2010 00:43 | blackniga@azet.sk

dakujem za odpoved.a čo biste man poradil pri bolestiach,napr suche teplo masaž cviki.pri voskočenej platničke,manželka citila take štipnutie čo to môže bit v tej časti ako ma viskočenu platničku.môže to mať aj stoho že mala tažki pôrod a vela pribrala počas tehotenstva?

Správa od: admin | 3.2.2010 2010 17:32 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Re: Slavo. Vasu druhu otazku musite smerovat do ineho fora, zaoberajuceho sa problematikou rehabilitacie, pripadne neurologie. Uplne najlepsie by bolo skonzultovat problem s Vasim neurologom, pripadne rehabilitacnym lekarom.

Správa od: slavo | 22.2.2010 2010 01:11

chcel by som sa spytať že vlastne čo môžme mať na sebe oblečene môzu tam biť aj male kuski koovu ako napr riflovi gombik alebo mame mať na sebe neake teplaki?dakujem

Správa od: admin | 22.2.2010 2010 20:34 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Re: slavo. Na vysetreni nesmiete mat na tele ani na obleceni ziadne kovove predmety. Pred vysetrenim Vas na to upozorni personal MR pracoviska.

Správa od: oli | 22.3.2010 2010 22:51

Chcela by som sa spýtať, či na vyšetrenie krčnej chrbtice s problémom bolesť+vyskakujúci vysoký tlak+stuhnuté svalstvo( žeby problém pricviknutej cievy?) je vhodnejšia MR alebo CT, rtg vyšetrenie neukázalo nič.
Ďakujem...

Správa od: admin | 23.3.2010 2010 07:41 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Re: oli. Vo vasom pripade by som asi volil MR krčnej chrbtice. Rozhodnutie, ktoré vyšetrenie zvoliť, je však na Vašom ošetrujúcom neurológovi. Mohli by Vam pomoct aj rehabilitacie (masaz apod.).

Správa od: pala | 28.3.2010 2010 19:28 | homepub@centrum.sk

Dobry den. Mam problem. Mal som bolesti v oblasti pankreasu ktore som uz davnejsie mal. lolikova bolest. po podani infuzie bolest ustala ako aj pred casom. Lenze pri hospitalizacii nasli v krvy vysoke CRP ktore sa splhalo az do cista 153,2. Je mozne ze to bolo z toho ze mi podali antibiotika po ktorych som mal reakcie. Po vysetreniach neprisli na nic az po tom co som vravel ze toho casu mam liecene dva zuby. Poslali ma na stomatochirurgiu kde lekar nevie potvrdit ci je to z toho. Zuby su kludne bez opuchov atd. Ukaze vzsetrenie MR ci to je zapal od zubou" lebo prepustaciu spravu napisali v tom duchu ze to asi bude zub lebo nic ine sa nenaslo. Som treti den v domacej liecbe a mam horucky citim sa slabo citim zimu a a lamavu bolest do svalov a klbov. Ani neurolog ma neposlal na vase vysetrenie MR. Ako je mozne ho teda absolvovat Dakujem

Správa od: admin | 29.3.2010 2010 06:43 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Re: pala. Dobry den, o MR vysetrení zubov som este ani nepocul, takze myslim ze by MR vysetrenie vo Vasom pripade nebolo na mieste. Na preukazanie zapalu by mal stacit rentgen zubov, ale to ste uz asi absolvoval.
Co sa tyka dotazu, ze Vas neposlal neurolog na MR vysetrenie. Myslim, ze z toho co ste napisali nie je presne jasne ani lekarom, co Vam sposobuje vysoke CRP a teploty. A k MR vysetreniu musi byt totiz presne definovana oblast, ktora sa ma vysetrit (napr. krcna chrbtica, mozog, koleno, oblicky apod.).

Správa od: renata | 31.3.2010 2010 21:48

dobry vecer.....chcela by som sa opytat co znamena vysetrenie MR T2- T4.....ktory organ je zachyteny pri tomto vysetreni? dakujem

Správa od: admin | 13.4.2010 2010 06:03 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Re: renata. Z najväčšou pravdepodobnosťou ide o hrudnú chrbticu. Tam sa, ale stavce označujú Th2-Th4.

Správa od: DANKA | 21.4.2010 2010 17:19

Dobry den POTREBUJEM VASU RADU BOLA SOM NA VYSETRENI MR MOZGU ZISTILI MI TAM ZAKRVACANIE DO TUMORU MALA SOM TROSKU PRAVU STRANU STRPNUTU ALE UZ TO PRESLO A MALA SOM ESTE DVOJITE VIDENIE AJ TO SA UZ POMALI STRACA A JA MAM IST ZNOVU NA VYSETRENIE PO MESIACI CI TO NIAKO PRESLO ALEBO JE TO STALE TAM MAJU ZODPOVEDAT NA OTAZKU V DIF.DG.ZAKRVACANA KAVERNOZNA MALFORMACIA ,A ZAKRVACANIE DO TUMORU A JA SA STRASNE BOJIM A MOJA OTAZKA JE CO KED MI TO ZISTIA NA 100/ CO MA VLASTNE CAKA DUFAM ZE NIESOM ODPISANA DA SA TO LIECIT BUDEM MOCT CHODIT DO PRACE A ZIT NORMALNE PROSIM VAS VYSVETLITE MI CO MA VLASTNE CAKA HROZI MOI AJ OPERACIA MOZGU A AKE SU TAM RIZIKA VOPRED VAM DAKUJEM

Správa od: admin | 23.4.2010 2010 08:07 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Re:DANKA. Bohuzial, tieto otazky musite polozit Vasmu osetrujucemu lekarovi.

Správa od: monika | 6.5.2010 2010 17:51

dobry den,chcela by som poprosit o radu ako sa dostat na magneticku rezonanciu,nakolko som bola na ct brucha a tam spolu s vysledkami mam napisane ze doporucuju vysetrenie mr malej panvy.obvodneho lekara som sa pytala,ale on mi povedal ze ma nemoze poslat na mr.

Správa od: Anne | 11.5.2010 2010 11:08

Dobry den,
existuje nieco ako MRI zaludka? Nestretla som sa konkretne s tymto typom vysetrenia. Preco? Je zaludok nejako tazsie (inak?) zobrazitelny?
MRI brucha (dokonca aj CT brucha) zaludok nezahrna... Nechapem preco. Dakujem za odpoved.

Správa od: admin | 12.5.2010 2010 09:41 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Re: monika. Ziadanku na vysetrenie mozete dostat od odborneho lekara, ktory Vas prvotne odoslal na MR brucha. MR vysetrenie je dost drahe vysetrenie, z tohto dovodu sa lekari trochu strania od vypisovania ziadaniek k MR. Tazko Vam v tomto radit. PS: Pracujem v Ceskej republika a tu prichadzaju pacieni so ziadankou k MR aj od praktickeho lekara. Myslim, ze na Slovensku by tomu nemalo byt inak.

Správa od: admin | 12.5.2010 2010 10:37 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Re: Anne. V lekarskej diagnostike existuju urcite algoritmy (postupy) vysetreni jednotlivych organov. V pripade vysetrenia zaludku je na prvom mieste gastroskopia, ktora poskytuje lekarom najviac informacii. Zaludok je samozrejme mozne vysetrit aj pomocou CT. Prinos je vsak oproti gastroskopii ovela mensi. Na CT je mozne posudit akurat stenu zaludka.

Magnetickou rezonanciou sa zaludok bohuzial nevysetruje, nakolko magnetická rezonancia je velmi citliva na pohyb, ktory sposobuje pohybove artefakty a necitatelnost vysledneho obrazu. Zaludok je organ s dost silnou peristaltikou (pohyb zaludocnej steny), co sposobuje prave pohybove artefakty.

Správa od: Slávka | 5.6.2010 2010 14:20

Dobrý den! Po častých bolestiach hlavy a závratoch spojenými s pocitom na zvracanie ma neurolog poslal na mr..Trpím migrénou od 9 rokov momentálne mám 32rokov.. Snímky boli popísané: V mozgovom parenchýme pozorovať vlavo v BH F drobné solitárne 3 4mm nešpecifické T2 hyper Si ložisko.Infra ani sepratentoriálne iné patol.zmeny signálu nepozorovať.Komorový systém primeraný, SA priestory sú primerané konfigurované, voľné. Expanzívne prejavy neprítomné.Primerané anatomické pomery v oblasti zadnej jamy a CC prechodu. V MRAG obraze dobrý prietokový Si v intrakraniálnych cievach, bez hemodynamicky význačnej stenózy, bez evid. patomorf.zmien. Záver: Solitárne nešpecifické ložisko vľavo F v BH, dop. MR kontrolu o 6 mesiacov. Mohli by ste mi prosím vás vysvetliť čo to znamená?neurolog mi len dal túto správu do rúk s tým že mám prísť o pol roka...Aké je to ložisko z čoho, je to nádor alebo Skleroza multiplax?Ďakujem


Správa od: slávka | 5.6.2010 2010 14:24

Ešte len dodám, že výsledky že ct nič neukázalo...

Správa od: Eduard Farkaš | 6.6.2010 2010 19:55 | endziova@gmail.com

Dobrý deň, chcel by som sa informovať v mene svojho známeho, či je možnosť v SR vyšetriť extrémne obézneho pacienta - drieková chrbtica, pri vyšetrení v Poprade sa toto nepodarilo zrealizovať pre extrémnu obezitu /nevošiel do prístroja/,ďakujem.

Správa od: slavkah77 | 7.6.2010 2010 11:18

Dobrý deň. Mám otázku týkajúcu sa tetovania. Zatiaľ ho nemám, ale čítala som, že môže spôsobovať problémy pri MRI. U mňa majú podozrenie na sklerozu multiplex a mri budem zrejme absolvovať pravidelne. Chcem sa nechať tetovať na členku, ale bojím sa, aby potom skeny neboli nejako nepoužiteľné. Tetovacie farby obsahujú kovy asi všetky, len v rôznych koncentráciách. Tatér mi nevedel poradiť, či to môže byť problém alebo nie, tak chcem požiadať o radu odborníka, ktorý s tým má nejaké skúsenosti. Netrápi ma nejaké zahrievanie počas skenovanie, ani bolesť, skôr sa bojím, aby som si neskomplikovala diagnostiku choroby a jej prípadného progresu kvôli takejto veci. tetovanie za každú cenu určite nechcem. Ďakujem.

Správa od: SLáVKA | 7.6.2010 2010 12:28 | simita1977@gmail.com

Slavkah77 môžem vedieť aké máš príznaky sklerozy multiplex a ako sa s touto diagnozou vysporiadaš??

Správa od: simona | 7.6.2010 2010 16:20

A umelú chlopňu môžem mať pri magnetickej rezonancií??

Správa od: admin | 8.6.2010 2010 06:32 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Re: Slavka. Myslim, ze nie je vhodne smerovat nalezy do fora. Myslim, ze Vam na ne nikto neda uplnu odpoved. O vysledku by ste mali byt dostatocne informovana Vasim neurologom. Ak tak neucinil opytajte sa ho na to este raz.

Vo Vasom pripade len tolko, ze v popise je uvedene, ze ide o nespecificke lozisko. Takze ani radiolog nevedel urcit charakter loziska a doporucil kontrolu (standardny postup). Myslim, ze nemusite prepadat panike, ale urcite dodrzte nasledne kontroly.

Správa od: admin | 8.6.2010 2010 06:40 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Re: Eduard Farkaš. Skutocne sa to naozaj stava, ze pacient sa do pristroja nevlezie. Vsetky tunelove (cylindricke) pristroje maju priemer 60cm. Hranicna vaha byva okolo 120 kilo, to vsak zalezi od vysky pacienta a pozadovaneho vysetrenia. Myslim, ze u Vaseho znameho MR vysetrenie nepojde previest.

Správa od: admin | 8.6.2010 2010 06:46 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Re: slavkah77. Tetovanie je relatinou kontraindikaciou MR vysetrenia. To znamena, ze moze dojst k zahrievaniu drobnych ciastociek kovu vo farbive a paleniu (popaleniu) podkozia. Zatial som sa vsak stretol len z jednym pripadom, kedy pacienta tetovanie palilo a museli sme vysetrenie ukoncit. Pozor len dodam, ze je to slusna bilancia na to, ze dnes ma tetovanie skoro kazdy druhy clovek.
Vo Vasom pripade, MR vysetrenie hlavy a ak budete mat tetovanie na členku, by nemal byt problem.

Správa od: admin | 8.6.2010 2010 06:49 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Re: Simona. Umela chlopna by nemala byt problemom pre MR vysetrenie. Tu zas zalezi ako dlho umelu chlopnu v tele mate. Na nasom pracovisku bezne vysetrujeme pacientov s umelymi chlopnami (dokonca i MR vysetrenie srdca). Nemozem, ale zarucit postoj inych pracovisk. Moze sa stat, ze Vas v niektorych MR pracoviskach odmietnu.

Správa od: rad. technik | 8.6.2010 2010 10:20

Dobry den, dovolte mi aby som aj obcas prispieval do fora, a pomohol odpovedat na otazky.
Re: Eduard Farkaš: čo je to extremne obezny? 2 pristroje na Slovensku, ktore maju vnutorny rozmer 70cm - Magnetom Verio, su v Bratislave: jeden v nemocnici Sv. Alzbety na HEYDUKOVEJ ul. ( ale pokial viem, oni su skor zamerani na onkologicku diagnostiku - ale za pokus to stoji ), druhy pristroj je v sukromnom centre MEDICORA na Vysehradskej ul. v Petrzalke ( momentalne mimo prevadzky z urcitych dovodov ). Ale ani vacsi otvor nezaruci, ze pacient sa zmesti do tunela, zavisi to od stavby tela. Dalsou moznostou je vysetrenie pacienta ulozeneho nohami do tunela, s rukami nad hlavou - v niektorych pripadoch to pomoze ( viem zo skusenosti ).

Správa od: rad. technik | 8.6.2010 2010 10:25

Re: Simona: presne tak, ako admin odpovedal, umela chlopna nemusi byt nutne kontraindikaciou, ale vzdy je dobre mat potvrdenie o MR kompatibilite takehoto implantatu ( mal by Vam to dat vas kardiolog - operater ).

Správa od: admin | 8.6.2010 2010 12:41 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Re: rad. technik. Tesia ma Vase prispevky. Foru a ludom urcite pomozu nazory a skusenosti viacerych odbornikov ...

Správa od: Slavkah77 | 9.6.2010 2010 09:42

Re:Eduard Farkaš. Ja som osobne síce zatiaľ normálnej hmotnosti, ale mám strach z uzavretých priestorov, tak som tiež hľadala prístroj, ktorý je polootvorený. Taký je v Humennom, Diagnosticum s.r.o. v areáli nemocnice. Je otvorený z troch strán, takže pacient je vlastne len pod prístrojom, jedna celá bočná strana je voľná, čo mne osobne veľmi vyhovovalo. Možno by to bolo dobré aj pre mohutnejšieho pacienta.

Správa od: rad. technik | 9.6.2010 2010 22:46 | rad.technik@gmail.com

re: Slavkah77. otvorene systemy maju urcite vyhody, co sa tyka klaustrofobickych pacientov, ale vp pripade mohutnych pacientov nepomoze ani takyto system. Ide totiz o to, ze v pripade otvoreneho systemu je dana vzdialenost medzi vystrovacim stolom a magnetom a ta je nemenna. Pokial si dobre pamatam, tak v pripade Siemens Magnetom C je to okolo 32-35 cm. Cievka ktora prijima signal z tela pacienta a je prikladana na telo, ma tiez svoju hrubku, takze v podstate da sa povedat, ze pacient s bruchom vyssim ako 30 cm sa do stroja zmesti len velmi obtizne az vobec nie. my sme mali taku pomocku pre nich: nech si lahne na chrbat na tvrdy podklad, a od podkladu nech si zvisle odmeria najvyssi bod na bruchu, ked je je to viac, ako 32 cm, tak sa do stroja nezmesti... fungovalo to na 98%.

Správa od: Dana | 14.6.2010 2010 21:10

dobrý deń, už vyše mesiaca mám stŕpnutú ľavú ruku v oblasti pod redlaktia až po končeky prstov. absolvovala som celý rad neurologických vyšetrení a tiež rontgen chrbtice, výsledky boli bez nálezu. neurológ ma preo objednal na MR mozgu a krčnej chrbtice. je však možné, že so tehotná (posledný menzes 26.5.2010/. vyšetrenie mám absolvovať 15.6.2010. je možné, že by mohla mať MR negatívny vplyv ns vývoj plodu?

Správa od: rad. technik | 16.6.2010 2010 09:52

re:Dana -ako vidim uz je neskoro na reakciu, ale predsa len: MR sa vo vseobecnosti neodporuca v prvom trimestri tehotenstva, hoci skodlivy ucinok na plod nebol doteraz dokazany...

Správa od: Stanko | 18.6.2010 2010 16:04

prosim môže mi niekto vysvetliť čo znamenaju artefakty na krčnej chrbtici pre trpnutie pravej ruky dakujem

Správa od: admin | 19.6.2010 2010 08:40 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Re:Stanko. Opat je tu tazke odpovedat, ked nepoznam cele znenie vety, pripadne popisu. V zobrazovani pomocou magnetickej rezonacie sa vyraz artefakt(-y) používa k oznaceniu obrazovych vad. To znamena, ze na vyslednom obraze vzniknu utvary, ktore nezodpovedaju realite. Zrejme pri Vasom vysetreni vznikli nejake artefakty a lekar to uviedol v popise. S nalezom na krčnej chrbtici vsak nemaju nic spolocne.

Viac o artefaktoch sa docitate tu: http://www.mri-portal.com/princip_mr/mrartefakty.php

Správa od: zuzka | 13.8.2010 2010 15:48 | 359@centrum.sk

Dobrý deň, ako sa mám dostať na MR vyšetrenie, ak mi ho neurológ nedá/nechce dať? Mám protrúziu disku L4 s útlakom durálneho vaku a koreňa s emg potvrdenou radikulopatiou S1, bolesť vyžaruje do zadnej strany stehna, noha je slabšia. Dlhodobo mám problémy so státím a chôdzou - zhruba po 15 minútach som nútená ísť do predklonu, alebo si čupnúť. Nebola som ani na neurochirurgickej konzultácii, nakoľko mi ju nik nedoporučil.

Správa od: rad. technik | 13.8.2010 2010 19:20 | rad.technik@gmail.com

Re: zuzka
Zdravim, v prvom rade by som doporucil navstivit aj ineho lekara - ortopeda napr., pripadne zmenit neurologa. Ale je moznost aj vysetrenia bez ziadanky - ako samoplatca. Cena je cca. do 220 € - ako na ktorom pracovisku.

Správa od: Lucia | 18.8.2010 2010 14:20

Dobrý deň,
v poslednom čase v mojom okolí akosi pribúda počet onkologických ochorení a týmto vplyvom aj mňa prepadáva strach, či náhodou aj vo mne niečo takéto nedrieme. Môžem sa ja ako obyčajný človek objednať na takéto vyšetrenie? Dá sa skontrolovať "celý človek"? Aký je postup a orientačná cena? Ďakujem

Správa od: admin | 19.8.2010 2010 06:29 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Re: Lucia. Dobry den. Samozrejme sa mozete objednat aj Vy sama na vysetrenie bez doporucenia odborneho lekara. Vysetrenie si vsak budete musiet hradit sama, ako samoplatca. Problem je v tom, ze magneticka rezonancia nie je skener, ktorym by sme Vas prehnali a vysiel by nam konecny vysledok o Vasom zdravotnom stave. Existuje vysetrenie celeho tela, ktore je vsak indikovane u onkologickych pacientov na posudenie metastatickeho procesu v kostiach. Vo Vasom pripade by to vsak nemalo ziaden vyznam. Kazde MR vysetrenie musi byt cielene (aspon by malo byt) na urcitu oblast tela. Napr: mozog, chrbtica, koleno apod.
Cenu je tazko stanovit, lebo zavisi od oblasti a typu vysetrenia. Cena by sa mohla pohybovat, ako spomenul uz kolega v predchadzajucom prispevku okolo 220€.

Správa od: Anna | 24.8.2010 2010 17:12

Pekny den. Chcela by som sa informovat, ci sa da magnetickou rezonanciou vysetrit oblast od pupka az po stehna, mam silne bolesti v tejto oblasti- viac v oblasti zenskych organov.CT chrbtice je opotrebovane primerane veku, nic tam nie je, co by mohlo boliet. Bolest je paliva az rezava. Podla gynekolog. vysetrenia je vsetko v poriadku. Aky odborny lekar mi moze odporucit taketo vysetrenie? Ak nechcem cakat, mozem si to uhradit sama? Aka by bola cena? DAKUJEM

Správa od: Slavka | 25.8.2010 2010 16:22 | sgardianova@yahoo.co.uk

Dobrý deň,
Prosim vas o radu a o vysvetlenie výsledkou z MR a CT. Neviem už kam sa obratiť. Stale nemám konkretnú diagnózu. A neviem či sa s tým da niečo robiť alebo to pôjde stále k horšiemu.
V roku 1997 som bola operovaná na štitnu žlazu (TTE papilofolik.ca) a v 2/1998 som absolvovala na klinike nukleárnej mediciny v Ostrave liečbu jódom ( 3700MBq 131J). Odvtedy som na hormonalnej liečbe a nemala som žiadne problemy

Od roku 2006 mám zdravotný problém. Začalo to tak že som kráčala a zrazu som spadla. Najskôr som tomu nevenovala pozornosť, myslela som že som len zakopla a spadla. Ale druhy krát som kračala a zrazu som padla a nemohla som sa postaviť. Nemala som silu v nohach. Museli ma okolo iduci podvihnúť a postaviť na nohy. V tom čase som pracovala v Londýne ako nanny.
Navštívila som lekára a on ma odporučil k neurologovi. Musela som čakat 3 mesiace. Medzitým som bola na slovensku , kde mi urobili EMG ktoré bolo pozitívne (STEMG nález svedčí pre neuropatiu senzomotorickú prevažne axonálnú). Chceli ma objednat na dalšie vyšetrenia ale ja som kôli praci nemohla zostat na Slovensku tak som sa s nálezom vrátila do Londýna , kde som pokračovala v praci a čakala na neurologické vyšetrenie.
Neurológ ma vyšetril a poslal ma na MR mozgu na ktorú som musela znova čakat 3 mesiace. Výsledky boli v poriadku. Medzitým sa môj zdravotný stav začal zhoršovat. Stale som chodila bez pomoci ale nemohla som sa postaviť z nižšej stoličky alebo vystúpit po schodoch. Pridala sa aj slabosť rúk. A opakovali sa aj tie pády.
Zmenila som pracu a začala som pracovať v kancelarskej oblasti. Po výsledkoch z MR ma lekár poslal na endokrinológiu so záverom že mi to spôsobuje štitna žlaža . resp. Hormonalna liečba.
Endokrinolog mi urobil všetky testy ale všetky hladiny boli v norme. A poslal ma na reumatologiu.
Na reumatologii som mala všetky výsledky negatívne tak ma znova poslali na neurologiu.
Môj zdravotný stav sa zhoršoval.. Dvojité videnie, slabosť rúk a hlavne nôh, neschopnosť vystúpiť na vyššie schody a postaviť sa z nižšej stoličky. Bolesť v križovej a krčnej oblasti.
Vždy pred pádom som mala tlakovú bolest v križovej oblasti a strnutie tela ( ako niaky telotelový kŕč alebo skrat) Ťažko sa to opisuje. Tak som sa približne vedela zariadiť kedy asi pride pád tak som vždy zastavila a počkala dokiaľ ten tlak troche prejde. Aby som predišla pádu. Ale nie vždy sa to podarilo.
Na neurológiu som bola objednaná na oktobér 2009, stále som pracovala. Ale v septembri 2009 sa môj stav rapidne zhoršil. Padla som a vôbec som si necitila nohy. Mala som ich ako ochrnuté. Museli ma doniesť do bytu a zavolali prvu pomoc.
Hospitalizovali ma. Kedže som bola u neurológa ambulatne tak aj v nemocnici ma mal na starosti ten istý neurológ. Doplnil MR krčnej a hrudnej chrbtice . Výsledky nemám ale bolo mi povedané že boli v norme. Kedže som nebola schopná sama sa pohybovať tak mi dali francúzku barlu a prepustili ma.
Objednali ma na EMG. Ktoré ukázalo( neurogenic. Zmena v stehnach, spôsobená najskôr LS koreňovou patológiou.)
Za pol roka som mala isť na MR LS chrbtice ale ja som uz nemohla dalej čakat. Pretože som bola na PN a nemohla som už dalej pracovat tak som sa v Januari 2010 vratila na Slovensko.
Ležala som v nemocnici. Kde som podtúpila MR mozgu, krčnej a hrudnej chrbtice.
Laboratórne Vyšetrenia:
FW38/77
22.04.2010
APTT 29, APTT RATIO 1,04, Quick 88, INR 1,08, FIBRINOGÉN 4,83,WBC LEUKOCYTY 14,1, NSE 0,869, LY 0,121, MO 0,004, EO 0,001, BA 0,005, NE 12,2, LY 1,7, MO 0,1, EO 0,00, RBC ERYTOCYTY 4,72, HGB 141, HCT- HEMATOKRIT 0,418, NCV 88,5, MCH 29,8, MCHC 337, RDW 0,1, PLT-TROMBOCYTY 345, MPV 9,6, PCT 0,330, PDW 16,2, S GLU 5,3, S UREA 4,S KERA 36,1, S ALT 0,79, S AST 0,38, S GMT 0,44, S ALP 1,73, S CHOL 4,5, S TAG 0,75, S BC 81, S ALB 46, S NA 139,9, S K 5,1, S CL 100,7, S CRP 10,6,
23.04.2010
CFS GLU 4,25, CFS CL 128, CFS ALB 0,13, CFS LAKT 2,05, CFS ERY 303, CFS IGG 16, CFS ELEM 4, CFS PROT 0,22, S ALB 34,7, S IGG 10,7
MR Mozgu
štruktúry mozgu bez patomorfologických zmien. Známky demyelinizačného procesu neboli pozorované.
MR C Chrbtice
Na C7 bilat. Vidieť processus transverses elongates. Na bočn. proj. Je stavec C7 prekrytý ramenami. Výška a štruktúra ostatných stavcov je neporušená. Medzistavcové priestory C2/C6 sú niečo užšie, C6/C7 normálnej šírky.C chrbtica je úseku C4/C6 v kyfotickom postavení.
Záver: Nevýrazna sekundárna spinálna stenoza na podklade mediálnej protúzie disku C6-7, bez stenózy neuroforamenov pri unovertebalnej spondyloze. Bez patologickeho nálezu v zachytenom rozsahu miešneho stlpca Počinaj´úca chondróza C3-7. Blokové postavenie s paradoxnou kyfotickou anguláciou.

MR TH
Difúzne spondylartrotické zmeny, mnohopočetné Schmorlove uzly, v.s.M.Shouerman, skolióza. Diskrétná intraspinálna marginálna sponyloza v popísanom rozsahu, pramed.pravostranná protúzia disku v seg. Th 11-12, bez significant. Spinal. Stenotizácie.
MR LS
V SAG rovine rozsah Th12-S3. V TRA rovine seg. L1-S1 v 1 bloku. Napriamená krivka lumbálnej lordózy.Spinálny kanál v SAG rovine šírky 13mm. Conus medullaris v úrovni L1. Telá stavcov primeranej výšky.medzistavcové priestory zachovalej yýšky, so zníženým signalom material disku L5-S1 v T2 váženom obraze. Intraspongiózna herniácia horných a dolných krycích líšt v seg. L1-L5 charakteru Schmorlových uzlov.
V seg. L1-L2 pravostranná mediolaterálna protúzia disku do 2mm, s indentáciou ventrolaterálnej plochy durál.vaku, bez stenózy neuroforamenov.
V seg. L2-L3 pravostranná paramediálna protúzia disku do 2 mm, s indentáciou ventral.plochy durál . vaku, bez stenózy neuroforamenov.
V seg. L3- L4 doromediálna protúzia disku do 2 mm, s indentáciou ventral. plochy durál. Vaku, bez stenózy neuroforamenov.
V ostatných zachytených seg. Bez výraznejšieho bulging disku, resp. Hernie material disku, bez stenózy neuroforamenov.

Pre a pararvertebrálne priestory bpn. Kostné štruktúry bez patolog. Signal. Zmien. Počínajúce marginálne osteoproduktrívne zmeny stavcov, bez hrubších artrotických intervertebál. Skĺbení.
Záver: Nevýrazná sekundárna spinálna stenóza na podlkade diskopathie L1- L4, bez stenózy neuroforamenov, bez kompresie miešnych koreňov. Chondróza L5-S1. Blokové postavenie, incip. Spondylotické zmeny.
Môj terajšia neurologička to uzatvorila ako kvadruparéza ( spolúčasať postradiačnej myelopatie)a ponechala to na sledovanie ako sa bude situácia vyvíjať ďalej. Je možné že by som mala začala mať problem až 8 rokoch po radioliečbe???
Momentálne so pohybujem len s pomocou barly a bola mi ponuknutá druha barla. mam tlakove bolesti v chrbtici hlavne krížovej oblasti a krčnej chrbtici. A bolesť svalov ako keby ma niečé požieralo vznútra.

Správa od: admin | 27.8.2010 2010 06:55 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Re: Anna. MR vysetrenie (hlavne v oblasti panvy) by mal blizsie specifikovat odborny lekar, ci uz gynekolog, chirurg a pod. Zalezi u koho sa liecite. Ako sa tu uz spominalo magneticka rezonancia nie je primarne urcena pre zobrazovanie, tak velkych oblasti. Je vhodne blizsie specifikovat oblast vysetrenia(vajecniky, maternica apod.). Vo Vasom pripade by bol asi trochu problem patrat po nejakej patologii, ked Vam nikde nikto nic nenasiel. Kazdopadne je MR dalsou alternativou vysetrenia, ale necakal by som nejaky obrovsky prinos.
Ziadanku Vam moze vypisat akykolvek lekar, pripadne sa mozte objednat ako samoplatca (cenu na Slovensku odhadujem okolo 200-300 Eur).

Správa od: marika | 2.9.2010 2010 12:15

Prosím Vás, koľko Eur stojí vyšetrenie MR mozgu, ak by som ho chcela absolvovať ako samoplatca? Ďakujem

Správa od: Anna | 4.9.2010 2010 11:00

Dakujem za odpoved ohladom MR panvy. Bola som uz na vysetreni magnet.rezonancie ako samoplatca, chcela by som sa informovat, ak mam nalez- vysledok, je mozne, aby mi to dodatocne uhradila zdravotna poistovna? Stalo ma to 281,50 €. Aky je postup? Na koho sa mam obratit v zdravotnej poistovni? Nikdy som takyto problem neriesila. Dakujem za odpoved. Anna

Správa od: rad.technik | 15.9.2010 2010 21:29 | rad.technik@gmail.com

re:Anna
Dobry den pani/slecna Anna, obavam sa, ze vo Vasom pripade uz bude tazke ziadat od poistovne dodatocne uhradenie vysetrenia.
1. Ak ste mali ziadanku od odborneho lekara, nemali ste platit, ale ist v riadnom termine na vysetrenie - ako s uhradou cez poistovnu.
2. Ak ste ziadanku nemala, tak Vam asi tazko preplati poistovna vykon, kedze to nebolo indikovane lekarom, ale Vy sama ste sa rozhodla pre vysetrenie.
A na koho sa obratit v poistovni Vam najlepsie poradia priamo v poistovni na recepcii.

Drzim Vam palce.

Správa od: rad. technik | 15.9.2010 2010 21:44 | rad.technik@gmail.com

re: marika
Dobry den pani/slecna marika, zavisi to aj od pracoviska. Na vacsine pracovisk Vas vyjde MR mozgu na cca. 235 € bez podania kontrastnej latky. V pripade podania kontrastu sa cena zvysuje o cca. 100 - 150 €. Ale viem aj o takom, kde Vam to spravia za 90 € aj s kontrastom. Napiste mi mail, poslem Vam link na to pracovisko - je to v BA.

Správa od: Jana | 17.9.2010 2010 12:36

Dobry den, chcem sa spytat kolko trva MR vysetrenie: mozog + C chrbtica + gadolinium? Dakujem za odpoved.

Správa od: admin | 18.9.2010 2010 11:37 | admin@mri-portal.com | http://www.mri-portal.com

Re: Jana. Dlzka vysetrenia vo Vasom dotaze je zavisla od MR pracoviska a poziadavkov uvedenych v ziadanke. Pocitajte priblizne 45 minut.

Správa od: Eva | 6.10.2010 2010 07:29

Dobry den.chcela by som sa spytat ake su neziaduce ucinky po radiologii mozgu?uz som po nej uz 10 tyzdnou a vie sa mi krutievat hlava.bola som aj na operacii mozgu tumor meningeom.kolko mozu trvat tieto neziaduce ucinky?dakujem za odpoved.

Správa od: rad. technik | 12.10.2010 2010 23:03 | rad.technik@gmail.com

re:Eva
co presne myslite pod pojmom "radiologia mozgu"??? co Vam presne robili? CT? MR? Rontgen? Ožarovanie? ale po "radiologii mozgu" sa nezvykne krutievat hlava, urcite nie 10 tyzdnov.

Správa od: Eva | 13.10.2010 2010 07:41

robili mi ozarovanie mozgu.nekruti sa mi stale ale do mesiaca aspon 4 krat.a ake neziaduce ucinky su po tom oziareni?doktorka mi povedala ze budem mat dni lepsie a dni kedy to budem pocitovat ze to bol velky zasach do mozgu.my v rodine mame choroby Hipel-Lindau.dakujem

Správa od: Eva | 13.10.2010 2010 07:41

robili mi ozarovanie mozgu.nekruti sa mi stale ale do mesiaca aspon 4 krat.a ake neziaduce ucinky su po tom oziareni?doktorka mi povedala ze budem mat dni lepsie a dni kedy to budem pocitovat ze to bol velky zasach do mozgu.my v rodine mame choroby Hipel-Lindau.dakujem

Správa od: rad.technik | 13.10.2010 2010 09:12 | rad.technik@gmail.com

re:Eva
poviem Vam pravdu, s ozarovanim mozgu velke skusenosti nemam, kedze nerobim na radioterapeutickom pracovisku. Neziaduce ucinky po ozarovani mozgu mozu byt rozne, presnu informaciu Vam musi dat Vas radioterapeut, kam ste chodili na ozarovanie. oni presne vedia ktoru cast mozgu ozarovali, a ake centra boli zasiahnute ziarenim, teda ake nasledky mozete ocakavat.

Správa od: Matˇa | 17.10.2010 2010 02:42

dobry vecer,od marca tohto roku som na PNK-e,prislo mi zle v spraci,nevolnost,tlak v zahlavi,triaska,mravcenie ruk,noh,krku a hlavne hlavy,po podani magnezia to trosku zoslablo,nasledoval cely rad vysetreni:EEG-v norme aj po faze bdenia,tetanicky test ukazal neurogennu tetaniu lahkeho stupna,z kardiologickeho hladiska je vsetko v poriadku,USGextracran.ciev:bez As zmien,na ICA pritomna zvyraznena denzita steny ako pri HLP.Stav sa stale nezlepsoval,stale som bola unavena,malatna,nebola som schopna nic robit,vela som spala,brala som magnezium a prechodne timonil,bolo mi robene NMR mozgu,vysledok:ojedinele lezie demyelinizacie v bielej hmote bilat.,v.s.ischemickeho charakteru na podklade angiopatie,vonkajsia atrofia mozgu.Po tomto vysledku mi bolo robene likvorove vysetrenie,vysledo:serologicke vysetrenie-serum-anti-HSV 1/2 IgM(ELISA)-negat.,anti-HSV 1/2 IgG(ELISA)-1:11OOOpozit.,likvor:anti-HSV 1/2 IgM(ELISA)-negat.,anti-HSV 1/2 IgG(ELISA)-3,1 AI slabo pozit.,vsetky vysetrenia krvy su v norme.Od neurologa som brala betahistin 16 2x1 a magnezium 5OO-ku rano a vecer.Po dvoch mesiacoch sa stav velmi nezlepsoval,bolo mi doporucene psychiatricke vysetrenie,ktore som absolvovala,DG:uzkostne-depresivny syndrom,liecba:serlift 5Omg 2x1,atarax 1/2 2x,frontin 5Omg 2x1.Po dvoch mesiacoch liecby mravcenie koncatin ustupilo,no z krku a hlavy nie,no uz to nie je kazdy den,niekedy to aj na tyzden ustupi,potom sa to zasa vrati,posledne dva mesiace ma viac boli krcna chrbtica,bolest prechadza raz do zahlavia,ramena,ruk striedavo na oboch stranach,bolest citim aj pri otacani hlavy do stran,ktoru sprevadza akoby pukanie v hlave,znova sa mi vratili tiky a stipanie,casto ma boli hlava.Neurolog doporucil MR1,5T-C-chrbtice,vysledok:napriamena krcna lordoza.Minimalna protruzia diskov C3-4,C4-5a C5-6 bez kompresie neostruktur.Centralna dorzalna protruzia disku C6-7 s T2 hypersignalnou zonou v zadnej casti anulus fibrosus,bez priamej kompresie miechy a korenov.Diskretna chondroza diskov C chrbtice.Mohol by mi niekto vysvetlit,co to znamena,rehabilitacia mi nepomaha,skusila som aj termoakupresurne masaze a akupunkturu,cviky na chrbticu,no velmi to nepomaha.Teraz som na doporucenie neurologa betehistin 16 prestala brat,brala som ho 4 mesiace,stale beriem magnezium a lieky od psychiatricky.Dakujem.

Správa od: beta | 19.10.2010 2010 12:27

Dobry den.prosim vas vysvetlite Komorovy system symetricky, veku priemerne široky. mam 40 rokov

Správa od: rad.technik | 19.10.2010 2010 22:34 | rad.technik@gmail.com

Re: Maťa
máte trochu posunuté platničky, ktoré ale netlačia na miechu. chondróza znamená zvápenatenie.

Správa od: rad.technik | 19.10.2010 2010 22:35 | rad.technik@gmail.com

Osobne si myslím, že nálezy pacientov nepatria do verejného fóra, hlavne takto úplne do detailov rozpísané choroby. Veľmi rád Vám odpoviem na otázky týkajúce sa MR ako takej, ale hodnotiť a vysvetľovať nálezy a choroby naozaj nie je práca rad. technikov a asistentov. Na to sú lekári. My vyšetrenia robíme, oni hodnotia - takýto je princíp. Samozrejme, keď sem bude prispievať lekár - radiológ a bude ochotný to vysvetliť - nech sa páči.

Správa od: rad.technik | 19.10.2010 2010 22:37 | rad.technik@gmail.com

re:beta
mozgové komory máte v poriadku.

Správa od: Yvette | 24.10.2010 2010 12:16

Bola som na vyšetrení MR .
Výsledky vyšetrenia znejú :V bielej hmote vľavo frontáne sa zobrazuje solitárne drobné na Flair T 2 obrazoch hyperintenzívne ložisko priemeru 1-2 mm .
Prosím o radu čo to vlastne znamená a aký je postup ďalej?

Správa od: rad.technik | 25.10.2010 2010 15:01 | rad.technik@gmail.com

re. Yvette
dalsi postup je navstivit Vasho neurologa s vysledkom vysetrenia a on by Vam mal vysvetlit co to lozisko moze byt, a co nemoze byt.

Správa od: Mária Proksová | 7.11.2010 2010 08:43 | proksovamaria@gmail.com

Prosím o laické vysvetlenie správy z magnetickej rezonancie:
V MR obraze dominuje nález výrazného napriamenia až kyfotizácie cervikálnej lordózy,v.s.na podklade možných potraumatických zmien,ale aj na podklade pokročilých degeneratívnych zmien v zmysle etážovitých prejavovo uncovertebrálnej spomdylózy s nálezom diskopatií,ktoré podmieňujú obraz aj závažnejších patolog. zmien,najvýraznejšie na úrovni segmentov C4/5 a C5/6, kde dochádza aj k prejavom incip. diskrétnej kompresie miechy, ktorá vykazuje aj prejavy diskrétnej hyperintenzity signálu v T2, čo môže svedčiť aj pre obraz kontúzie miechy potraumatickej etiológie, event.aj incip.prejavovo v zmysle ischemizácie na podklade kompresie.

V seg. 4/5 obraz pokročilej osteochondrózy s výrazným bulgingom iv. disku
V seg. 5/6 je prítomný obraz veľmi závažnej osteochondrozy s výraznou degeneráciou iv. disku s jeho difúznym vyklenutím charakteru pokročilého bulgingu a s nálezom profúzie centrálne a paracentrálne až preforaminálne 1.sin.s dominujúcim nálezom dorzálnej krycej osteofytozy....

Správa od: Ivan | 17.11.2010 2010 19:34 | info@autovyfuky.sk

Mám dva termíny MR, najskôr koleno a o týždeň driekovú časť chrbtice.
Je v tom nejaké riziko, že dve vyšetrenia sú v tak krátkom čase.
Ďakujem za odpoveď

Správa od: Žaneta | 20.11.2010 2010 18:04 | zanetamojzisova@centrum.sk

Prosím Vás dá sa MR zobraziť poškod. nervu - zápál či jeho zacviknutie? Mám problém s krčnou chrbticou - vystrelujuca do ramena a hlavy. Na RTG je diagnoza zablok. stavaca C5-7, poslali ma na MR, nakoľko mam tupe bolesti za pravým okom. Vylučuje ma to zo života, som PN, mesiac.

Správa od: Žaneta | 20.11.2010 2010 18:14 | zanetamojzisova@centrum.sk

Dodávam MR mozgu.... dá sa tam zachytiť aj časť krčn. chrbtice? Či to je zvlášť vyšetrenie?

Správa od: Roberta | 20.11.2010 2010 21:34

Dobry den, chcem sa opytat na vedlajsie ucinky kontrastnej latky pouzivanej pri MRI mozgu. Manzelovi po vpichnuti zacalo palit miesto vpichu a potom citil silne palenie postupujuce hore rukou az do krku. Vystrasilo ho to, zavolal sestru, ktora mu to vysvetlila asi takto :"ANo? pali vas to? Ja neviem co s tym dnes je, uz ste dnes druhy co sa stazuje" Po asi dvoch-troch hodinach zacala manzelovi trpnut polovica tela - ruka, tvar. Mohlo to byt sposobene kontrastnou latkou? (MRI bolo negativne) Dakujem za odpoved.

Správa od: Mária | 26.11.2010 2010 09:39

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či vyšetrenie chrbtice MR/oblasť panvy/ má vplyv na meškanie menštruačného cyklu.

Správa od: rad.technik | 28.11.2010 2010 18:43 | rad.technik@gmail.com

re:Ivan
nie, ziadne riziko v tom nie je. vysetrenie je bezpecne, nezatazujuce, samozrejme ked nebudete v stroji 3 hodiny... nebojte sa, nic Vam nehrozi.

Správa od: rad.technik | 28.11.2010 2010 18:47 | rad.technik@gmail.com

re: Zaneta
ano, da sa zobrazit zapal alebo zacviknutie nervu, MR je na to najvhodnejsia metoda. Pri MR mozgu sa vysetruje primarne mozog, krcna chrbtica by sa mala vysetrit zvlast, pri druhom sedeni, lebo kazda oblast ma svoje specificke vysetrovacie sekvencie.

Správa od: rad.technik | 28.11.2010 2010 18:51 | rad.technik@gmail.com

re:Maria
nie, nema...

Správa od: rad.technik | 28.11.2010 2010 19:06 | rad.technik@gmail.com

re:Roberta
hm, mohlo by ist o vadnu seriu kontrastnej latky...
neviem, aky vyrobok sa konkretne podaval ale vsetky su chelaty gadolinia + nejake pomocne latky. Firemne nazvy su: Magnevist, Gadovist, OmniScan, ProHance. Blizsie info o nich najdete tu: http://www.adcc.sk/
Moznoze Vas manzel ma alergiu ani nie na Gadolinium ale na niektoru pomocnu latku, alebo na material ihly, alebo leukoplast....
Neviem, ja som sa s takou reakciou nestretol pocas mojej 6-rocnej praxe na MR.

Správa od: Petronela | 29.11.2010 2010 09:58

Pekný den, mám výsledok MRI vyšetrnia so záverom - Variačná asymetria šírky postranných komôr. Prosím Vás čo to "laicky" znamená? Ďakujem!

Správa od: Lucia | 2.12.2010 2010 14:39

Dobrý den, na MRI krčnej chrbtice sa zobrazí aj hrtan - krčné uzliny? Respekt. bude to na CD?

Správa od: zuzka | 5.12.2010 2010 14:47

Prosím o info, mám absolvovať MR vyšetrenie na krížovú oblasť, zaujíma ma však, či je možné súčasne vyšetriť aj bedrové kĺby, nakoľko mám bolesti vyžarujúce do oblasti ľavého stehna vzadu a pravého vpredu a liečim sa na koxartrózu + predchádzajúce CT vyšetrenie poukázalo na protrúziu L4 disku. Dá sa to zrealizovať spolu, alebo je nutná osobitná žiadanka? Ďakujem.

Správa od: rad.technik | 5.12.2010 2010 23:56 | rad.technik@gmail.com

re: Lucia
kedze na tieto oblasti su rozne druhy sekvencii, pochybujem ze sa pri vysetreni krcnej chrbtice sa zobrazia aj hrtan aj krcne uzliny... ale clovek nikdy nevie, na akom pracovisku to ako robia... my to nerobime...
Bude to na CD?... ked nevysetria, nebude... alebo ste mysleli vysetrenie ako celok?... niekde nahravaju automaticky, niekde za poplatok, niekde vobec...

Správa od: rad.technik | 6.12.2010 2010 00:01 | rad.technik@gmail.com

re: zuzka
ako som pisal vyssie, su to dve rozne oblasti, aj s roznymi sekvenciami... naraz sa to urcite vysetrit neda, max. za sebou, ale ked mate ziadanku len na krize, tazko Vam vysetria aj koxy, a hlavne v jednom termine.... da sa napisat na jednu ziadanku ako LS plus koxy, ale treba 2 terminy.... aspon u nas je to tak...

Správa od: Jaroslav | 9.12.2010 2010 14:46

Incip. desikácia intervertebrálneho disku C4-5, môže spôsobovať prosím Vás tlak za očami? Je to diagnoza ktorou sa treba dostatočne zaoberať? Ďakujem.

Správa od: Iveta Pešanová PD | 15.12.2010 2010 21:12 | iwetta@centrum.sk

Dobry vecer,
dakujem za moznost pytat sa a mozno dozvediet sa viac o hodnotach zistenych pri MR Th chrbtice.Kedze odborny lekar sa dosledne k danym hodnotam nevyjadril,porposim Vas,ak je to mozne.
Spondyloza,spondylartroza s mensimi venrt.osteofytmi Th 4-9.V tele Th 11 7mm lozisko charakteru ostrovceka tuk.prestavby alebo hemangiomu/ co to je ten hem.???/V tele 16 mm ovalne lozisko osteoskleroticke -opat atypicky hemangiom.Dalej hernia disku C6/7.Th 3-5 zuzene neuroforameny pri spondylartroze.Th5/6 zhrubnute,kalcifikovane lig.flavum dorzalne /nicomu nerozumiem,mam z toho zle pocity,ze to znaci nieco negativne/.Dalej je tam Th 10/11 lahky bulging disk???Th9/10 a 10/11 nejake fibroproduktivne zmeny alebo kalcifikacie siahaju k mieche.
DAkujem za trpezilost pri citani a VELMI pekne dakujem aspon za par viet s vysvetlenim,ci je to az take zle....
s pozdravom Iveta.

Správa od: Anna | 7.1.2011 2011 21:58

Prosim o laidske vysvetlenie diagnozi:
Def.spondiloza C2-6
OsteochondrozaC6-7
Medialna protruzia intervertebalneho disku C3-6

Správa od: ingrid | 14.1.2011 2011 17:20

prosim o vysvetlenie diagnozy blok postavenie stavcov v urovni c 5 7 frustna perif lezia n 7 sin chron emg anxiozne generalizovany sindrom

Správa od: Pavel | 18.1.2011 2011 21:18

Dobry den.Chcel by som sa spytat,ci sa da zistit MR poskodenie slabin a semenovodov.Stale mam bolesti na pravej strane v oblasti slabin smerujuce do semennika.Urolog a chirurg tvrdia ze tam nic nieje,vysetrenie len rukou na tlak.Mozem si to vysetrenie aj sam zaplatit?Pochybujem ze ma na to niekto posle.Dakujem

Správa od: zuzana | 19.1.2011 2011 16:33 | zuzanaluky@centrum.sk

pekny den,
ako prebieha MRI mozgu u 8 mesacneho dietata?
kolko trva, kolko dieta nepapa, kolko minut spi, musi byt intubovane ? kolko sa zdrzuje v nemocnici po zakroku )
( kvoli mierne zvacsenym mozgovym komoram a malej pseudocysticke )

Správa od: ivka | 20.1.2011 2011 20:44

pre Zuzanku....prave dnes som bola na MR MOZGU..TRVA PRIBLIZNE 20MIN...nejedla som predtym tri hodiny...ale ja som dospela a u deti urcite pouzivaju nieco na ich utlmenie...babatko nevydrzi v klude..tam sa nesmie hybat...pokus sa opytat svojej lekarky ta ti da odpoved...drzim prsty...

Správa od: rad.technik | 25.1.2011 2011 20:23 | rad.technik@gmail.com

re:Pavel
Zdravim, MR vysetrenim sa da zistit poskodenie slabin, semenovodov uz nie som si isty... Za svoju prax som sa s tym este nestretol, ale ktovie.... Mozete mat aj trhlinky v slache alebo pri upone slachy, preto ta bolest, typicke je to u sportovcov... vysetrenie si mozete uhradit aj sam...

Správa od: rad.technik | 25.1.2011 2011 20:30 | rad.technik@gmail.com

re:zuzana
Zdravim, ako pisala ivka, vysetrenie trva cca. 20min, ale to zavisi od pracoviska. 3-4 hodiny by malo byt nalacno, spi tolko, kolko trva vysetrenie, nemusi byt intubovane, aspon u nas to nie zvykom, len sa uspi, ma kyslikovu masku, v nemocnici sa ma zdrzat kvoli uspaniu, nie kvoli MR, ale tipujem max. 24 hodin, ked vsetko prebehne OK.

Správa od: Janka | 25.1.2011 2011 22:39 | 626107@zoznam.sk

Dobrý deň. Prosím o vysvetlenie výsledkov z MR.
Chondróza a deformačnáspondyloza lumbalis s malými cirkulárnymi protrúziami výraznejšie L4,5 mediodorzálne až dorzálne naznačujúce kontakt na odstupy nervových koreňov L5 a S1 bilat.
Spondylarthrosis deforms L4-5 ľahko sekundárne zužujúca SK.
Ľahká kyfoskolioza Th/L chrbtice, stav po m.Scheuerman
Drobné hemangiómy tela stavcov Th11,12, L4
Drobná epineurálna cysta v úrovni S2/3 sin.intraspinálne.


[Obsah]

Magnetic Resonance Imaging portal - Copyright © 2008 - 2010 by M.Rusnák. All rights reserved.